Chili Paprikák nevelése a városban

CityChili

CityChili

Erős chili paprikák csíráztatása a lakásban

Egyszerű csíráztatási módszer

2020. március 14. - ChiliPapo

A paprika magról csíráztatása nem egy egyszerű történet… Pláne, ha a Capsicum Chinese, azaz a Kínai Paprika nemzetségébe tartoznak a kiszemelt növények. Ide tartoznak a legerősebb paprikák, Carolina Reaper, Bhut Jolokia és a Trinidad Moruga Scorpion, amikkel idén mi is próbálkozunk. Fontos a csíráztatást időben elkezdeni, hiszen az erős paprikák fejlődése sokáig tart és sok melegre és fényre van szükségük. Mivel ezek a növények Dél-Amerikában őshonosak, ott a meleg, napos környezet adottság, nekünk itthon viszont alkalmazkodnunk kell a lehetőségeinkhez.

8-12 hétre is szükség lehet a lakásban, mire a Chili készen áll arra, hogy ki vidd őket az erkélyre. A paprikák ezután még 90-150 napig fejlődnek mire teljesen kifejlődnek és leszedhetővé válnak a terméseik. Szóval átlagban a csíráztatás megkezdésétől a szüretig 170 napra van szükség. Ha még most elkezded időben vagy ahhoz, hogy Augusztus-Szeptember környékén fogyaszthasd munkád chilijét. Az éghajlat melegszik és tovább tartanak mostanában a nyarak, így akár november végéig is kint lehetnek általában a paprikák. Szóval még nem késő elkezdeni a szezont.

Sokan előáztatják teába a magokat, ami segíthet, azonban a számomra a sikert az egyszerű, lezárható zacskós módszer hozta el. Szimplán föld és víz segítségével kifejezetten nehéz paprika magokat csíráztatni, mivel otthoni körülmények között a stabil magas hőmérsékletet és a folyamatos nedvességet nehéz a magoknak megfelelő ideig biztosítani.

Mielőtt leírnám a zacskós módszert lépésről lépésre, beszéljünk arról, hogy mire van szükség a sikeres csíráztatáshoz. A képlet egyszerű: Megfelelő hőmérséklet+víz+idő és semmi másra nem kell, csak a kiválasztott chili paprika magok.
A megfelelő mag kiválasztása fontos. Kínából rengeteg paprika magot lehet rendelni, azonban kockázatos. Rossz lehet a csírázási rátájuk, esetleg nem megfelelően voltak tárolva, vagy nem is azok a magok érkeznek, amikre számítunk. Senki sem szeretné, hogy hónapokon át gondozott növénye a végén ne hozzon olyan termést, mint amire számított és akár fajtában, akár minőségben alul múlja a várakozásait.
Pár megbízható forrás:
- https://www.pepperseeds.eu/
- https://wwww.pepperjoe.com/
- https://mgarden.eu/
- Ami a legegyszerűbb viszont, az az, hogyha beugrasz az OBI-ba és veszel pár magot. A Blumen és a Piquant termékeket is tudom ajánlani.

carolina_reaper.JPG

A hőmérséklet elérése a következő fontos faktor. Tapasztalataim szerint legalább 20 fokra van szükség a magok csíráztatásához, ám az ideális hőmérséklet 24 és 30 Celsius fok között van. A csíráztatás során ezt a hőmérsékletet mindig tartani kell. Ehhez lehet használni elektromos fűtőlapot, főtőszőnyeget, ám szeretem a költséghatékony megoldásokat, így ajánlanám a szinte minden lakásban elérhető és használható „fűtőtestet”, az az internet modemet. Ez képes az ideális határokon belül mozgó hőmérsékletet biztosítani a kis magoknak energiahatékonyan, állandóan és sokáig. Persze a modem szellőztetése ilyenkor nem ideális, de én tudok ezzel együtt élni. Esetleg állandó meleget adhat még a hűtő, radiátor, padlófűtés is, ha nem akarsz befektetni drágább megoldásokba.

Az állandó vízellátás a zacskós csíráztatás során eleve megoldott, hála az égnek.

De akkor beszéljünk arról, hogy mi is ez a híres zacskós módszer… Szükséges kellékek:

  • Papírtörlőkendő
  • Permetező flakon (Semmi speckó, otthon általában van valami flakon, amiben már alig van valami, az tökéletes lesz. Ha nincs akkor egy pohár víz és papírtörlőkendő is alkalmas a feladatra.)
  • Zárható zacskó (A DM-ben vettem meg az enyéimet, 399 Ft, 50 darab. Két féle méret van benne, 9x14,5 cm és 13x15 cm. Mind a kettő jó méret, ám nagyobb ne legyen, ha másféle zárható zacskót vesztek. https://www.dm.hu/profissimo-visszazarhato-mini-zacskok-2-fele-meretben-p4010355947000.html)

A feladat egyszerű.

  1. Lépés: Olyan méretű papírtörlőkendő darabokat kell vágni, amiket félbe hajtva a kis zárható zacskóba még egyszerűen be tudnál helyezni.
  2. Lépés: A félbehajtott papírokra el kell helyezni nagyjából egyenlő távolságra a csíráztatni kívánt magokat. Javaslom, hogy fajtánként külön papírt és zacskót használj. Fontos, hogy tiszta legyen a kezed és tiszta eszközöket használj, hogy a későbbiekben el tudd kerülni a penészedést.

img_20200222_165517.jpg     3. Lépés: Hajtsd rá a papír másik felét a paprika magokra.
     4. Lépés: Nedvesítsd be vízzel az összehajtott papírlapot, benne a paprikamagokkal, a permetezővel. (Ha nincs permetező, akkor tunkolj papírtőrlőt egy pohár vízbe, és azzal nedvesítsd be a félbehajtott papírtörlőt.)

img_20200222_165634.jpg
     5. Lépés: Helyezd a nedves papírtörlőt a zacskóba és alaposan zárd le.
     6. Lépés: Írd rá alkoholos filccel a zacskóra, hogy milyen magot raktál bele és mikor. Később hasznos lehet.

       7. Lépés: Ragaszd rá a magokat a modemed oldalára. Ennél egyszerűbb, és esztétikusabb megoldás, ha van elég hely, hogy ha a modemet lefekteted és becsúsztatod a magokat alá.

        8. Lépés: Várd a kis magokat, hogy csírázzanak. Ez akár 2 hetet is igénybe vehet, de 1 hét után ezzel a módszerrel, lassan elkezdheted látni az eredményt.

A képen pont paradicsom magok láthatóak, de a paprika is épp így csírázik. A papírtörlő szétnyitásakor figyelni kell, hogy ne sérüljenek a kis gyökerek. Ha nem megy, akkor nem probléma, ha a gyökereken marad egy kis papír és úgy ülteted el. De az ültetés módjáról a következő bejegyzésben fogok írni…
Ha érdekel, hogy indult a térténetem, olvasd el az előző bejegyzésemet is:
https://citychili.blog.hu/2020/03/12/chili_a_varosban_hogyan_kezdodott

A bejegyzés trackback címe:

https://citychili.blog.hu/api/trackback/id/tr6815520312

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nancsibacsi 2020.03.15. 06:33:39

Nem az a baj a paprikával hogy nehezen csírázik, hanem az hogy tetűmágnes. Ha van a környéken egy hársfa - el se kezdd. A paradicsom ezzel szemben tetűűző.
A paradicsom palántát bele a földbe, miután kikelt 5 fok felett ki a napfényre. Kevés fény+meleg=palántadőlés.

Nancsibacsi 2020.03.15. 06:34:36

Paradicsom magot be a földbe...

ChiliPapo 2020.03.15. 10:48:35

@Nancsibacsi: Nem ideálisak a körülmények, nem is várok el a paprikáktól bokronként 2 kg termést. Amíg nincs elég fény és elég meleg, addig alternatív megoldásokat kell találni a lakásban, minnél olcsóbban, minnél egyszerűbben. Ha erkélyen kezd el az ember félig árnyékos helyen ilyen paprikákat termeszteni, akkor nem ebből szeretne az ember megélni, hanem ez egy hobbi lesz számára. Természetesen rengeteg nálam sokkal tapasztaltabb termesztő van, de ez a blog azoknak szól, akik olyanok voltak, mint én és szeretnének kevés tudással nekiállni egy ilyen kis projektnek. Valahol el kell kezdeni. Olyan kérdésekre is próbálok leírni válaszokat, amiket egy szakmabeli már el is felejtett, hogy egy olyannak aki csak 1 napja kezdett el ezzel foglalkozni paprikákkal kérdés lehet, annyira triviális számára(Csírával lefelé, vagy felfelé ültessem a magot például?). Nem tudok és nem is szeretnék mindenre választ adni az első bejegyzésekben. Aki most kezdi, azt nem fogja érdekelni annyira a Hidropónia, vagy hogy pontosan milyen spektrumu ledet használjon. Ezek fontos kérdések egy szint felett, itt a lényeg, hogy öröme legyen az olvasónak és el tudjon indulni. Ha elkapja a dolog, akkor utána úgy is ő is mindent el fog olvasni. És ha valami problémája lesz, akkor majd keresünk rá választ. Mindenki mindig tanul ebben a műfajban.
Természetesen örülök a kommentednek, nem árt ha ez egy szakmaibb fórum is lehet, csak szerettem volna leírni, hogy mi a cél. :)

Nancsibacsi 2020.03.15. 20:02:17

@ChiliPapo: Én értem és becsülöm a szent őrületet, de szuper csípős chilit magyar erkélyen termeszteni - az nem level 1. 10-ből 9 versenyző ezen el fog bukni. Valami egyszerűbbel jobb kezdeni - pl csináljanak paradicsomot is (mellette), hogy legyen sikerélmény. Nekem tavaly 3 önöntöző erkélyládám volt paradicsommal - minden nap lejött vagy 3-4 szem koktél pari 3 hónapon át. És az tényleg egy könnyű műfaj.

Múltkor kért tőlem tanácsot egy haverom, hogy most vett házat, ültetne a kertbe gyümölcsfát, körtét szereti - milyet ülttessen? Neki is azt javasoltam, hogy almát. Vagy szilvát, vagy meggyet, vagy ha sok hely van cseresznyét, esetleg nektarint, őszibarackot, de még sárgabarackot is inkább, mint körtét. Körte nem önporzó - kézzel kellene porozni, ilyet meg ne várjunk már el egy kezdő hobbikertésztől :-)

Kertészkedni jó - de az elején kell a sikerélmény is, nem csak a kihívások.

Enit 2020.03.15. 20:16:33

@Nancsibacsi:
Ne kertészkedj ha nem megy. Erre találták ki az őseink a minimum 2 db. körtefát egymás mellé.

KKZZ 2020.03.15. 22:55:43

A Blumen ajánlgatásával csak óvatosan, ha nem akarsz csuklani! Chilis csoportokban - ahol a legnagyobb hazai chilis figurák is jelen vannak - találóan csak úgy emlegetik ez a márkát, hogy BluNEM. Vajon miért? Sokan számolnak be arról, hogy teljesen más fajta kelt ki és termett, mint ami a magos tasakon volt feltüntetve. A Piquant nem ismerős egyáltalán, de a három (linkelt) cég ezekben a körökben is megbízhatónak számít.
Amúgy hajrá, hajrá!
Már nekem is "ázik" pár fajta chili magocska az ablakban. :)

xyyyxyxyyxyxyyx 2020.03.16. 00:14:10

Én a semillamis.de-ről szoktam rendelni, eddig rendben volt minden mag. Meglepve olvasom ezt a papírtörlőzést, mert én csak bedugom a magokat a földbe, és folyamatosan nedvesen tartom a földet. Eddig az összes kicsírázott így.
süti beállítások módosítása